Dorsz atlantycki

Opis

Drapieżna ryba morska występująca w północnej części Oceanu Atlantyckiego i w morzach północnej Europy. Ubarwienie szare, czasami oliwkowe z jaśniejszym podbrzuszem. Ubarwienie innych  podgatunków dorsza atlantyckiego bywa zróżnicowane i jest zależne głównie od środowiska w którym występują.  Odżywiają się głównie rybami, skorupiakami i głowonogami.  Ma wydłużone ciało z dużą i szeroką głową, na podbródku znajduje się charakterystyczny wąs.

 

Na skutek intensywnych połowów  dorsza, w Bałtyku jest gatunkiem zagrożonym. Na skutek restrykcyjnych limitów połowowych wprowadzonych przez UE, mających na celu odbudowanie gatunku, doprowadziło to do załamania rybołówstwa w Polsce. Aktualnie populacja tych  ryb systematycznie się zwiększa, jednak  w zdecydowanej większości łowi się osobniki niewielkie, rzadko przekraczające kilka kilogramów.

 

W Norwegii rybołówstwo ma znaczenie kluczowe, dlatego to Norwegowie wprowadzili duży reżim gospodarczy związany z limitami połowów. Wynikiem tego są obowiązujące wymiary ochronne tych ryb oraz limity wywozowe dla wędkarzy.  

 

W Norwegii podejmuje się także próby hodowli dorsza, projekty te znajdują się dopiero w początkowej fazie i borykają się z wieloma problemami. Jednym z nich są choroby na które zapadają hodowlane dorsze. Istnieje podejrzenie że dorsze hodowlane przenoszą wiele chorób na populację dziko żyjących ryb tego gatunku.    


Metody połowu

    • pilkery,
    • wszelkiego rodzaju gumy,
    • filet,

 

Uwagi

Wiele dorszy łowionych w Norwegii jest zarażonych nicieniem, pasożytami o długości dochodzącej do 4 cm, można je dostrzec w trakcie filetowania. Najwięcej tych pasożytów dostrzegliśmy w podgatunkach dorsza atlantyckiego.

dorsz