Łosoś Atlantycki

Opis

Silna drapieżna ryba z rodziny łososiowatych typu anadromicznego tj. wędrująca na czas rozrodu z mórz do rzek. Łososie trafiają dokładnie do tych rzek w których przyszły na świat. Gneralnie występują w wodach półkuli północnej, w tym  w północnej części Atlantyku, w Europie, w tym w Morzu Bałtyckim, a także w rzekach Ameryki Północnej. Jedynym miejscem występowania łososia który nie wędruje są jeziora Ładoga i Onega, gdzie są rybami słodkowodnymi. Ubarwienie łososia jest zróżnicowane. Osobniki młode mają na bokach ciemne plamy i czerwone kropki. Spędzają w rzekach pierwsze dwa, trzy lata. W morzu łososie są srebrzyste, mając na głowie i na bokach czarne plamki.

 

Ciało łososia jest wydłużone. Dorastają do 150 cm długości i masy ciała do 25 kg. Łososie odżywiają się skorupiakami, larwami owadami, rybami.

 

Metody połowu

Trolling,wobler, blacha, obrotówka, gumy.

 

Uwagi

Populacja łososia w polskich rzekach całkowicie wyginęła w wyniku zanieczyszczenia wód, dopiero w 1995 roku rozpoczęto program restytucji łososia, który zakończył się sukcesem. Jednak łosoś w Polsce jest nadal gatunkiem zagrożonym.

losos_atlantycki